Všechny zprávy

10. duben 2018

Prémiový rezidenční trh: fakta a mýty

Jana Volavková, Senior Research Analyst společnosti Svoboda & Williams, vystoupila v rámci diskusního panelu Perspektivy bydlení na konferenci Real Estate Market > Spring 2018. Ve svém příspěvku, nazvaném Prémiový rezidenční trh: fakta a mýty, zdůraznila, že i v době vysokých prodejních cen přetrvává silná poptávka po prémiových nemovitostech.

Z dat Svoboda & Williams vyplývá, že růst průměrné ceny pražských bytů je tažen rychlým zdražováním bytů střední cenové kategorie, jejichž ceny podle dostupných údajů během posledních tří let vzrostly až o 50 %. V rámci prémiového segmentu byl ve stejném období nárůst mírnější, kolem 24 %, uvedla Jana Volavková. V současnosti se průměrná prodejní cena „secondhandových“ bytů na Praze 1 přibližuje 150 000 Kč/m2, na Praze 2 a 6 se pohybuje na úrovni 105 000 Kč/m2. Pod hranicí 90 000 Kč/m2 se pak průměrná cena drží pouze na Praze 4, 9 a 10. Ceny nových bytů v developerských projektech jsou o 30-50 % vyšší. Uvedené údaje vycházejí z analýzy vzorku Svoboda & Williams, který obsahuje výhradně realizované ceny, nikoli ceny nabídkové.

Rychlým tempem rostou také ceny nájemního bydlení. Index cen nájmů Svoboda & Williams, který tato společnost vyvinula ve spolupráci s Fakultou informatiky a statistiky VŠE, vykazuje od počátku roku 2015 nárůst o 19,2 %. Tento nový analytický nástroj přitom dokáže změnu cenové hladiny zachytit přesněji než sledování vývoje průměrné výše nájemného. Navíc pracuje pouze s daty o realizovaných nájemních transakcích.

Ceny pronájmů tlačí vzhůru rostoucí zájem Čechů o nájemní bydlení. Ten je podle Jany Volavkové dán především ekonomickým nástupem generace mileniálů, která je méně orientována na vlastnictví a preferuje flexibilitu nájemního bydlení. Významnou roli však hraje i rychlý růst prodejních cen a zpřísňující se regulace poskytování hypoték ze strany ČNB. Developeři a malí a střední investoři na tuto situaci reagují novou nabídkou bytů k pronájmu, které splňují požadavky na současný standard bydlení.

Jana Volavková | Svoboda & Williams | Real Estate Market > Spring 2018 Conference Svoboda & Williams | Konference Real Estate Market > Spring 2018

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru Každý měsíc Vás budeme informovat o nově zařazených nemovitostech k prodeji a pronájmu.
Níže prosím zadejte svůj e-mail.

Chci dostávat novinky

Děkujeme za Váš zájem. Registrace k newsletteru proběhla v pořádku.