Všechny zprávy

16. listopad 2018

Obraz Davida Hockneyho vydražen v aukční síni Christie’s za rekordních 90 312 500 dolarů

Obraz jednaosmdesátiletého britského malíře Davida Hockneyho nazvaný Portrét umělce (Bazén se dvěma osobami) se stal nejdražším dílem žijícího autora prodaným v aukci. Za rekordních 90 312 500 amerických dolarů byl ve čtvrtek večer vydražen v newyorské aukční síni našeho partnera Christie’s.

Dosavadní rekord držel americký umělec Jeff Koons se svým Oranžovým balonkovým psem, který byl v roce 2013 v New Yorku vydražen za 58,4 milionu dolarů.

Po pěti letech rekord překonal a nejdražším vydraženým žijícím autorem se stal britský umělec David Hockney. Jeho začátky jsou spojovány s abstrakcí, ale v 60. letech 20. století významně přispěl k rozvoji uměleckého hnutí zvaného pop-art.

Vrcholné období umělcovy tvorby spadá do 60. a 70. let 20. století. V roce 1961 David Hockney debutoval ještě jako student londýnské Royal College of Art a poprvé odjel do New Yorku. Tehdy zároveň otevřeně přiznal, že je gay – některé ze svých obrazů dokonce podepisoval slovy „Queer“ či „unorthodox love“ a odbarvil si vlasy na blond, protože blondýny a blondýnové si „užijí víc legrace“, jak říkal.

Na jednom z večírků u Andyho Warhola se seznámil s hercem Dennisem Hopperem, který ho pozval do Kalifornie. Uchvácen přepychem americké smetánky a půvabem kalifornských mladíků Hockney maluje série plaveckých bazénů a zavlažovačů na trávu. Zdánlivě banální idylická plátna obsahují i fascinující tragičnost nebo obavu z budoucnosti. Nejsilnější z těchto pláten se jmenuje Bigger Splash a na pozadí modernistické architektury zachycuje bazén se skokanským můstkem. Jen místo plavce už je tu k vidění pouze voda rozstřikující se nad hladinou.

Neméně silný je portrét Hockneyho přítele, amerického umělce Petera Schlesingera,
který je sledován samotným malířem: ten se zde stylizuje do role nezúčastněného pozorovatele, toho, kdo zaznamená citový defekt společnosti. Tedy obraz nazvaný Portrét umělce (Bazén se dvěma osobami), jež vznikl v roce 1972 a právě se stal nejdražším dílem žijícího autora prodaným v aukci.

Jeho vlastník, pátý nejbohatší britský podnikatel Joe Lewis, obraz prodal v aukční síni Christie’s za 90 312 500 dolarů. Majetek tohoto obchodníka na devizových trzích je odhadován na 5,5 miliardy dolarů. Ve své sbírce má údajně také díla Pabla Picassa, Henriho Matisse a Luciana Freuda.
 

David Hockney - Portrét umělce (Bazén se dvěma osobami)

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru Každý měsíc Vás budeme informovat o nově zařazených nemovitostech k prodeji a pronájmu.
Níže prosím zadejte svůj e-mail.

Chci dostávat novinky

Děkujeme za Váš zájem. Registrace k newsletteru proběhla v pořádku.