Všechny zprávy

08. březen 2021

Jediný obraz Winstona Churchilla z období druhé světové války vydražen v aukční síni Christie’s za 7 milionů liber

Obraz někdejšího britského premiéra Winstona Churchilla nazvaný Věž mešity Kutubíja (Tower of the Koutoubia Mosque) byl 1. března vydražen v londýnské aukční síni našeho partnera Christie's za 7 milionů liber. Odhadovaná cena byla přitom 2,5 milionu liber.

Pravděpodobně nejznámější Churchillův obraz byl dosud součástí rodinné sbírky Angeliny Jolie. Jde o jediné dílo, které Churchill vytvořil za druhé světové války, konkrétně při oficiální návštěvě Maroka v roce 1943, kde se společně s americkým prezidentem Franklinem D. Rooseveltem účastnil tajné konference v Casablance. Šlo o stěžejní moment druhé světové války, během něhož došlo ke sjednocení budoucí strategie dvou mocností. Po skončení konference Churchill navštívil svůj milovaný Marrákeš a vyzval Roosevelta, aby se k němu přidal.

Obraz je významný právě svým historicko-politickým přesahem. Churchill obdivoval jedinečně tvarovanou marockou krajina a hru světel při západech slunce a trval na tom, aby Roosevelt na vlastní oči spatřil marrákešské panorama. Olejomalbu zachycující Marrákeš společně s pohořím Atlas pak americkému prezidentovi věnoval. Věž mešity Kutubíja je nepochybně nejlepší obraz, který Winston Churchill vytvořil. Podle Nicka Orcharda, jenž má na starosti oddělení moderního britského umění v aukčním domě Christie's, totiž spojuje osobní význam, které Maroko pro Churchilla mělo, s přátelstvím mezi dvěma světovými lídry. Tím, že Churchill obraz Rooseveltovi daroval, zdůraznil, jak moc si vážil spojenectví, jež mezi Británií a Spojenými státy v průběhu druhé světové války vzniklo. Šlo tak o velmi osobní diplomatický akt.

Winston Churchill začal zachycovat marocké scény už při své první návštěvě této země v roce 1935. Během života vytvořil více než 500 obrazů, z nichž většinu daroval rodině a přátelům, velká část však zůstala v jeho osobním vlastnictví. V dnešní době jsou Churchillova díla sběrateli umění velmi žádaná.

Winston Churchill, Věž mešity Kutubíja | Aukční dům Christie's

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru Každý měsíc Vás budeme informovat o nově zařazených nemovitostech k prodeji a pronájmu.
Níže prosím zadejte svůj e-mail.

Chci dostávat novinky

Děkujeme za Váš zájem. Registrace k newsletteru proběhla v pořádku.