Všechny zprávy

18. srpen 2021

Nový Market Report se ohlíží za rekordní první polovinou roku 2021

Realitní kancelář Svoboda & Williams vydala sedmou publikaci průzkumu Market Report, ve které shrnuje dění první poloviny roku na pražském trhu prémiových nemovitostí.

První pololetí roku 2021 se ve Svoboda & Williams neslo ve znamení rekordní poptávky a rychlosti realitních transakcí. Zásadním akcelerátorem byla zejména dostupnost hypoték, jejichž celkový objem v červnu dosáhl 224 miliard korun, ale také očekávání dalšího růstu cen nemovitostí a potřeba zajištění finančních prostředků. Celkový počet poptávek po nemovitostech z portfolia Svoboda & Williams ve sledovaném období tak meziročně vzrostl o 27 %. Velký vliv mělo enormně silné první čtvrtletí tohoto roku, které bylo v rámci poptávky nejsilnější za posledních pět let.

Společně s rostoucí poptávkou rostla i průměrná dosažená cena prémiových nemovitostí: za metr čtvereční novostavby klienti Svoboda & Williams v průměru zaplatili 134 200 Kč, za metr čtvereční přeprodeje 128 800 Kč. K mírnému obratu došlo i v segmentu prémiového nájemního bydlení v Praze. Podle Indexu cen nájmů S&W + VŠE stouplo o 0,3 % na průměrných 32 600 Kč za měsíc.

Market Report H1 2021 se mimo jiné věnuje:
- vývoji cen prémiových rezidenčních nemovitostí v Praze;
- nebývalému zájmu o hypoteční úvěry a jeho možným dopadům;
- dění na pražském trhu rezidenčního pronájmu;
- situaci na pražském kancelářském trhu;
- rekreačním nemovitostem v historii i současnosti.

Analýzy v rámci Market Reportu vycházejí z dat o prodejních a nájemních transakcích, generovaných aktivitami kanceláře Svoboda & Williams. Ta jsou doplněna o údaje o prodeji nemovitostí získané z katastru nemovitostí, které svými parametry odpovídají sledovanému vzorku. Market Report pracuje výhradně s daty, která vycházejí z realizovaných cen, při jejichž výpočtu je navíc zohledněna cena za parkování a poměrná část exteriéru. Tato metodika využívá pro přepočet plochy exteriéru speciálně vyvinutý algoritmus, který progresivně krátí plochu exteriéru a zároveň bere v úvahu její poměr vůči ploše interiéru.

Dalším užitečným nástrojem pro přesnější interpretaci vývoje nájemního trhu je analytický nástroj Index cen nájmů S&W + VŠE, který Svoboda & Williams vyvinula ve spolupráci s Fakultou informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické v Praze. Zdrojem dat tohoto indexu jsou skutečně dosažené ceny nájemného u bytů, které měla Svoboda & Williams ve své nabídce – dobře tak ilustruje, jaký vliv mělo zastavení turistického ruchu na ceny nájemného v Praze.

Svoboda & Williams Market Report | H1 2021 ke stažení (pdf)
Přehled všech dosud vydaných Market Reportů.

Print verze pro stažení Market Reportu H1 2021 (pdf)

 

Market Report H1 2021 | Svoboda & Williams

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru Každý měsíc Vás budeme informovat o nově zařazených nemovitostech k prodeji a pronájmu.
Níže prosím zadejte svůj e-mail.

Chci dostávat novinky

Děkujeme za Váš zájem. Registrace k newsletteru proběhla v pořádku.