Brněnští architekti

ORA

Adresa: Rooseveltova 836/6, Znojmo; Ivana Olbrachta 111, Trutnov, dohromady@o-r-a.cz, +420 776 760 280, https://www.o-r-a.cz 

Architektura a design v podání studia ORA vás zaujme na první pohled – ať už jde o design objektů, jako jsou masivní pracovní stoly nebo stoličky z dřevěných lamel, realizace komerčních i bytových interiérů, rekonstrukce a studie nejrůznějších budov nebo rozsáhlé urbanistické projekty.

Znojemské studio ORA založila v roce 2014 trojice tvořená Barborou Hora, Janem Horou a Janem Veisserem s cílem oživit „Originální Regionální Architekturu“. Studio působí po celém území České republiky, specializuje se však primárně na malá města a regiony. Většinu projektů, jejichž autorem je ateliér ORA, tak tvoří právě ty, jež mají blízko k jeho domovskému kraji – jižní Moravě. Ze širokého spektra projektů, jehož šíře napovídá, že ateliér ORA patří k těm všestranným, přijímajícím výzvy, vyčnívá rekonstrukce historického domu ze 16. století. Dům situovaný v Mikulově prošel během své existence nesčetným množstvím přestaveb a změn a stal se tak slepencem různých stylů a forem. Studiu ORA se podařilo jej zevnitř i zvenčí proměnit do sjednoceného, unikátního objektu. Penzion Štajnhaus dnes patří k vyhledávaným místům k pobytu na jižní Moravě. Obdobně výjimečným projektem je též interiér znojemského winebaru Chatka. Původně prázdný prostor se dvěma křížovými klenbami architekti proměnili ve stylově sladěný a funkční prostor, jehož hlavní motiv – křížení – se promítá do celého mobiliáře. Mezi další projekty studia patří také proměna bývalé školní auly v Mikulově, původně neobyvatelného prostoru, ve 140metrovou, stylovou garsonku a rekonstrukce vinného sklepu Modrák ve Vrbovci. Barbora Hora vystudovala architekturu na pražské UMPRUM, Jan Hora a Jan Veisser zase společně absolvovali obor architektury na Technické univerzitě v Liberci. Každá ze zmíněných škol pojímá architekturu jinak, což mladé trojici architektů umožnilo nahlížet na své projekty z různých úhlů, vnímat kontext daného prostoru, místa, stavby či celé ulice jako klíčový prvek. Spíše než tím, co je potřeba zbourat, se ateliér ORA zabývá tím, co lze ponechat, a vytváří tak unikátní projekty s příběhem, který vás osloví. 

Podívejte se také na další Brněnští architekti