Realitní zprávyNejen ze života ve Svoboda & Williams

13. srpen 2020

Nový Market Report shrnuje dění na pražském trhu prémiových nemovitostí v časech koronakrize

Realitní kancelář Svoboda & Williams vydala pátou publikaci průzkumu Market Report. Stěžejním tématem byla tentokrát pandemie nového typu koronaviru, zejména její dopady na pražský trh rezidenčních a komerčních nemovitostí.

Často diskutovaným tématem po propuknutí pandemie byl vliv krize globálního měřítka na vývoj cen pražských rezidenčních nemovitostí, které posledních šest let nepřetržitě rostly. Z analýz Svoboda & Williams vyplývá, že koronakrize se v prvním pololetí roku na cenách prémiových rezidenčních nemovitostí v Praze neprojevila – průměrná dosažená cena za metr čtvereční meziročně vzrostla o 7,8 %. Podle očekávání se nastalá krize projevila na výši dosaženého nájemného, které v prémiovém segmentu meziročně pokleslo o 7,2 %.

Aktuální Market Report se mimo jiné věnuje:
- Vývoji cen rezidenčních nemovitostí
- Situaci na trhu krátkodobého a dlouhodobého nájemního bydlení
- Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí
- Možným důsledkům pandemie na poli kancelářského trhu
- Rostoucím požadavkům na flexibilitu nájemního vztahu

Analýzy v rámci Market Reportu vycházejí z dat o prodejních a nájemních transakcích, generovaných aktivitami kanceláře Svoboda & Williams. Ta jsou doplněna o údaje o prodeji nemovitostí získané z katastru nemovitostí, které svými parametry odpovídají sledovanému vzorku. Market Report pracuje výhradně s daty, která vycházejí z realizovaných cen, při jejichž výpočtu je navíc zohledněna cena za parkování a poměrná část exteriéru. Tato metodika využívá pro přepočet plochy exteriéru speciálně vyvinutý algoritmus, který progresivně krátí plochu exteriéru a zároveň bere v úvahu její poměr vůči ploše interiéru. Dalším užitečným nástrojem pro přesnější interpretaci vývoje nájemního trhu je analytický nástroj Index cen nájmů S&W + VŠE, který Svoboda & Williams vyvinula ve spolupráci s Fakultou informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické v Praze. Zdrojem dat tohoto indexu jsou skutečně dosažené ceny nájemného u bytů, které měla Svoboda & Williams ve své nabídce – dobře tak ilustruje, jaký vliv mělo zastavení turistického ruchu na ceny nájemného v Praze.

Svoboda & Williams Market Report | H1 2020 ke stažení (pdf)
Index cen nájmů S&W + VŠE ke stažení (pdf)
Přehled všech dosud vydaných Market Reportů.

Market Report H1 2020 | Svoboda & Williams

13. srpen 2020

PRAGA Rezidence: nadčasové bydlení v Karlíně zkolaudováno

Moderní PRAGA Rezidence, situovaná mezi Karlínským náměstím a úpatím vrchu Vítkov, byla úspěšně dokončena a zkolaudována. V současné době zbývají v nabídce nejprémiovější jednotky celého projektu – penthousy s lodžiemi a terasami ve dvou úrovních.

Architektonicky výjimečná PRAGA Rezidence je tvořena 42 byty, včetně šestice třípodlažních penthousů s velkolepými střešními terasami, z nichž je celý Karlín i široké okolí Prahy jako na dlani. Penthousy zaujmou vzdušnými dispozicemi a záplavou denního světla, které do interiéru přivádí hliníková okna od podlahy ke stropu. Jejich volně plynoucí prostor umocňují i velkorysé rozměry hlavní obytné místnosti, která navazuje na lodžii. Obyvatelé penthousů mají navíc přístup k privátnímu střešnímu bazénu.

Penthousy představují jedinečnou příležitost ke koupi nemovitosti, která nabízí všechny přednosti městského bydlení ve spojení s maximálním soukromím a tolik žádaným propojením vnitřního prostoru s vnějším. Díky tomu, že je projekt již zkolaudován, je možné jednotky ihned převzít a dokončit podle vlastních představ.

Více informací o projektu PRAGA Rezidence.

PRAGA Rezidence | Byty v Karlíně | Svoboda & Williams

13. srpen 2020

Svoboda & Williams exkluzivně nabídne byty v berounském rezidenčním projektu BERLITA

Realitní kancelář Svoboda & Williams byla exkluzivně pověřena developerem VENUS INVESTMENT GROUP prodejem bytových jednotek v prémiovém projektu BERLITA, situovaném v bezprostřední blízkosti historického centra Berouna. Po dokončení dům nabídne 61 prostorných nadstandardních bytů, které budou již brzy k prodeji.

Rezidenční projekt BERLITA vznikne na klidné berounské adrese, přímo u hradeb, které obklopují historické jádro města, a v bezprostřední blízkosti soutoku řek Berounky a Litavky, podle nichž je odvozen samotný název projektu. Bytový dům utvoří dva propojené objekty o čtyřech kompaktních podlažích, na které naváže ustoupené páté. Celkem zde vznikne prostor pro 61 jednotek o dispozicích 1+kk až 4+kk, součástí nabídky budou i střešní penthousy, dokončené ve vyšším standardu.

Byty byly navrženy s velkým důrazem na promyšlené dispozice, budou vybaveny kvalitními materiály a všechny obytné místnosti budou osazeny velkoformátovými okny pro krásné výhledy do okolí. Interiér každého bytu rozšíří lodžie či balkon, na penthousy v nejvyšším podlaží naváží terasy. Přízemí a podzemní podlaží budou vyhrazena pro krytá parkovací stání a dostatek parkovacích míst vznikne i na parteru před domem. Developer zároveň plánuje revitalizaci přilehlého okolí, takže bytový dům BERLITA obklopí zeleň a příjemná zákoutí pro chvilky relaxace.

Dokončení rezidenčního projektu BERLITA je naplánováno na Q2 2022.

BERLITA | Byty na prodej Beroun | Svoboda & Williams

12. srpen 2020

Svoboda & Williams exkluzivně zajistí prodej designového hotelu v areálu Pec pod Sněžkou

Portfolio Svoboda & Williams v srpnu rozšířila nabídka pečlivě zrekonstruovaného horského hotelu, k němuž náleží rozlehlé, zčásti stavební pozemky. Nemovitost tak představuje nejen zázemí s celoročním vyžitím v krajině východních Krkonoš, ale vzhledem k umístění v horském středisku Pec pod Sněžkou také jedinečnou investiční příležitost.

Dům z roku 1930 prošel před čtyřmi lety kompletní nákladnou rekonstrukcí, při které byl zachován ráz tradiční krkonošské roubenky. Stavba tak dýchá atmosférou starých časů, přitom vyhovuje požadavkům nadstandardního rekreačního zařízení. Všechny pokoje jsou stylově zařízeny, dominují jim tradiční materiály historických horských stavení, jako je masivní dřevo a kámen. Na společný obytný prostor s kuchyní a velkým krbem navazuje prostorná terasa, ze které se otevírají výhledy na okolní horskou krajinu.

Dům má nové dveře a podlahy z masivu, špaletová okna, elektroinstalaci i tepelnou izolaci a koupelny s kvalitní sanitou. Celková kapacita ubytování je 29 lůžek, hotel je tak spíše komorní a nabízí dostatek soukromí i pro náročnější hosty.

Více informací o nemovitosti.

Hotel Pec pod Sněžkou | Svoboda & Williams

11. srpen 2020

Bratislavský realitní trh po koronakrizi

Pandemie viru COVID-19 zasáhla ekonomiku po celém světě, výjimkou není ani bratislavský realitní trh. Počet prodaných bytů v novostavbách v Bratislavě mezikvartálně klesl o 40 %, meziročně však stoupnul přibližně o třetinu. Prodejní ceny bytů dosáhly nového maxima – průměrná jednotková cena pro Bratislavu je momentálně těsně pod 3000 eury za m2.

Odborníci předpokládají, že zpomalení ekonomiky způsobené pandemií nového koronaviru se výrazněji projeví až ve druhém pololetí roku 2020, čímž se vyvine i větší tlak na cenotvorbu. Národní asociace realitních kanceláří Slovenska (NARKS) uvedla, že se může do budoucna změnit vývoj preferencí při výběru bydlení, jelikož si lidé po zkušenostech z karantény více uvědomují důležitost prostoru a kvality bydlení. „Množství našich klientů nyní hledá především nemovitosti spojené s balkónem, terasou či předzahrádkou. Zároveň vzrostla popularita nemovitostí u Bratislavy, kde mohou majitelé pohodlně trávit víkendy i letní měsíce, často ale plní i funkci primárního bydlení," komentuje uplynulý půlrok Dagmar Skalníková, realitní makléřka Svoboda & Williams.

Zákaz cestování, další důsledek pandemie COVID-19, automaticky přinesl výrazný pokles zájemců o krátkodobé pronájmy a služby typu Airbnb, což způsobilo nárůst nabídky nemovitostí na dlouhodobý pronájem. V Bratislavě tato situace způsobila zvýšení nabídky bytů o 28 %. Realitní trh se tedy proměnil z trhu pronajímatelů na trh nájemců.

Realitní kancelář Svoboda & Williams během koronakrize přišla s několika inovacemi, rychle se tak přizpůsobila novým požadavkům trhu – real-time videoprohlídky, služba Flexi Rentals či Flexi Office Management. I v měsících, kdy trvala nouzová opatření, byla Svoboda & Williams exkluzivně pověřena prodejem nových bytů v rezidenčních projektech Rezidencie Koliba a Rezidencia Schön. „Klienty, kteří potřebují řešit otázku bydlení, krize nezastavila. Na druhé straně klienti, kteří nakupovali nemovitosti jako investiční příležitost, zvolili odkládací taktiku a nyní čekají, jak se koronakrize odrazí na cenách nemovitostí. Aktuálně však developeři na bratislavském trhu o zlevnění neuvažují,” dodává David Martan, vedoucí slovenské pobočky Svoboda & Williams. 

Bratislavský realitní trh po koronakrizi | Svoboda & Williams

21. červenec 2020

Svoboda & Williams dlouhodobě podpoří spolek pro ochranu užovky stromové Zamenis

Spolek Zamenis se od roku 2006 zabývá ochranou kriticky ohrožené užovky stromové, konkrétně v lokalitě Poohří, kde se nachází jediná zcela izolovaná populace tohoto druhu v Čechách. Spolek již několik let intenzivně buduje líhniště a kamenné zídky, populaci tohoto vzácného hada se mu tak podařilo rozšířit na několik stovek jedinců. Svoboda & Williams spolku Zamenis bude pravidelně přispívat částkou 50 000 Kč ročně.

Užovka stromová je v České republice zařazena na seznamu ohrožených druhů – vyskytuje se pouze v Poohří, Podyjí a Bílých Karpatech. Spolek Zamenis se věnuje izolované populaci v Poohří, kde užovky stromové žijí převážně na člověkem vytvořených zídkách, náspech a v málo využívaných staveních. Populace užovky stromové je ohrožena zejména změnami v krajině způsobenými přechodem k velkoplošnému hospodářství, rostoucím autoprovozem a zvýšeným výskytem nepůvodních predátorů.

Spolek Zamenis je součástí záchranného programu, jehož cílem je udržet mikropopulace užovek stromových, zvýšit jejich početnost, a nakonec navrátit hady do míst, kde se již nevyskytují. Svoboda & Williams pravidelným ročním příspěvkem podpoří aktivity spolku, který jej využije především na management lokalit, výzkum a osvětu spojenou s ochranou největšího hada, který se na území České republiky vyskytuje.

Užovka stromová

16. červenec 2020

Svoboda & Williams zahajuje prodej druhé etapy domů Na Pramenech

Prodej domů v rámci projektu Na Pramenech, který po svém dokončení vytvoří na Praze 9 novou rezidenční čtvrť, vstupuje do druhé etapy. Nabídka se tak rozšíří o dalších 17 domů o dispozicích 4+kk a 5+kk, které budou připraveny k nastěhování v létě roku 2021.

Projekt Na Pramenech rozšiřuje pražskou nabídku rodinných domů v době, kdy lze očekávat růst požadavků na propojení interiéru s exteriérem. Velkou roli v rozhodování, do které nemovitosti klienti investují své peníze, může hrát fakt, že za současnou cenu bytu bez balkonu či terasy v širším centru Prahy si mohou pořídit dům s vlastní zahradou. „Pražské byty jsou cenově již tak vysoko, že lidem dává větší smysl vlastnit menší řadový dům, byť kousek dál od centra,“ komentuje současnou situaci Vanda Böhmová, realitní makléřka Svoboda & Williams.

Hrubá stavba domů z druhé etapy byla dokončena v květnu, zájemci si tak mohou prohlédnout další dispoziční varianty, které projekt Na Pramenech nabízí. První etapa má již střešní pláště, položený je také vodovodní řád pro domy ve třech etapách. Stavební práce tak pokračují podle harmonogramu.

Projekt Na Pramenech je koncipován jako ucelený rezidenční komplex, jehož součástí bude kromě 77 řadových domů se zahradou také množství uliční zeleně, školka a dětské hřiště. Do detailu promyšlené urbanistické řešení čtvrti podtrhuje příjemnou sousedskou atmosféru a pocit soukromí. 

Více informací o projektu Na Pramenech.

Domy Na Pramenech | Svoboda & Williams

15. červenec 2020

Svoboda & Williams exkluzivně nabídne kanceláře v prostorách DOX +

Realitní kancelář Svoboda & Williams byla exkluzivně pověřena zprostředkováním pronájmu kanceláří v administrativní budově, která je součástí multifunkčního objektu DOX +, situovaného v lukrativní části Holešovic. Na třech patrech jsou okamžitě k dispozici moderní, neotřele pojaté kanceláře, obklopené jedinečným prostředím přímo ve středu současného uměleckého dění.

Centrum současného umění DOX je proslulou architektonickou dominantou Holešovic, kterou v roce 2018 rozšířily multifunkční prostory DOX +, za jejichž realizací stojí renomovaný architekt Petr Hájek – za budovu multifunkčního sálu DOX + obdržel v roce 2018 cenu Architekt roku. Prostory jsou tvořeny novým sálem se zkušebnou a navazujícím šestipatrovým objektem ze 70. let, který prošel citlivou rekonstrukcí, zachovávající jeho původní ráz. Právě ve čtvrtém až šestém nadzemním podlaží tohoto objektu jsou nyní k dispozici kanceláře k pronájmu.

Volné kancelářské prostory DOX + mají plochu 1 115 m2, dlouhodobě si lze pronajmout samostatné jednotky od 190 m2. Nejvyšší podlaží je propojeno s terasou orientovanou do ulice i vnitrobloku, navíc má velkoformátová okna, z nichž se otevírá atraktivní výhled na okolí. Dominantním materiálem, využitým v interiéru každého podlaží, jsou heraklitové stropní desky, které vytvářejí zajímavou strukturu. Přímo v budově se nachází centrální recepce, příjemné bistro a restaurace, nájemci jistě ocení i originální zatravněnou střechu multifunkčního sálu, na které nově vzniklo letní kino Evergreen. Možnost parkování je přímo ve vnitrobloku areálu.

Prostory jsou připraveny ihned k nastěhování s minimálními úpravami.

Více informací o volných prostorách k pronájmu v administrativní budově DOX +.

Multifunkční prostory DOX+ | Svoboda & Williams

10. červenec 2020

Svoboda & Williams zprostředkovala pronájem budovy PRAGA Office & Garden

Tým pronájmu komerčních prostor Svoboda & Williams na konci června úspěšně zprostředkoval pronájem moderní administrativní budovy PRAGA Office & Garden. Všech 2120 m2 si nyní pronajímá společnost Scott & Weber, která bude v prostorách provozovat flexibilní kanceláře a coworking.

PRAGA Office & Garden je součástí multifunkčního komplexu PRAGA, který vznikl pod taktovkou společnosti M2 Real Estate. „Při realizaci developerského projektu věříme zejména v jeho efektivitu, umístění, nadčasovost a architektonickou podobu, proto jsme vsadili na renomované studio ADNS architekti a populární lokalitu Karlína, což se ukázalo jako správné rozhodnutí. Díky těmto atributům a spolupráci se Svoboda & Williams jsme mohli i v této nejisté době vybírat z několika zájemců,“ dodává k úspěšné transakci Jan Štembera, obchodní ředitel M2 Real Estate.

Celou budovu si pronajímá společnost Scott & Weber, která se dlouhodobě zabývá poskytováním flexibilního pracovního prostředí a v současnosti provozuje 5 kancelářských center. „Dohoda o pronájmu budovy PRAGA Office & Garden je pro Scott & Weber významný milník – stáváme se s 19 000 m2 největším nájemcem flexibilních kanceláří v Praze. Naše prostory jsou určeny firmám různých velikostí, teď ale vidíme, že poptávka vzrůstá zejména po tzv. private floors, což je typ kanceláří, který budeme nabízet právě v této budově. Private floors mají vlastní vstup a firemní branding, klientům také pomůžeme s designem či workplace strategií. Zároveň bude v přízemí budovy společný komunitní prostor, což je dnes žádaný prvek. Nájemníci budou moci využívat klubové a eventové prostory, vlastní designovou kavárnu s baristou nebo speciální prostor určený pro natáčení dnes tolik oblíbených podcastů," říká Adam Zvada, majitel Scott & Weber.

PRAGA Office & Garden | Svoboda & Williams

22. červen 2020

Prodej prémiového rezidenčního projektu Hilleho 6 úspěšně dokončen

Svoboda & Williams v červnu prodala poslední byt v rámci ambiciózního rezidenčního projektu Hilleho 6, který do centra Brna přinesl prémiové bydlení. Téměř všechny bytové jednotky byly vyprodány před koncem roku 2019, poslední velký podkrovní byt čekal na svého majitele trochu déle. Po 20 měsících od zahájení je tak prodej úspěšně dokončen.

Rezidence Hilleho 6 vznikla kompletní rekonstrukcí novorenesančního nárožního domu ve vyhledávané brněnské čtvrti Černá Pole. Na pěti podlažích se nachází 17 bytových jednotek o dispozicích 2+kk až 4+kk, které byly k prodeji dokončené ve vysokém standardu, na většinu z nich navíc navazuje balkon či terasa. Jde tak o výjimečné rezidenční bydlení s prvorepublikovým duchem, jehož podoba odpovídá současným trendům. „Na bytové jednotky v domě Hilleho 6 máme od klientů velmi pozitivní ohlasy. Do většiny bytů se jejich majitelé hned nastěhovali, někteří je kupovali na investici – dva byty jsou tak aktuálně pronajaté,“ říká k úspěšně ukončenému prodeji Tereza Štěrbová, vedoucí brněnské pobočky Svoboda & Williams.

Hilleho 6 | Svoboda & Williams

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru Každý měsíc Vás budeme informovat o nově zařazených nemovitostech k prodeji a pronájmu.
Níže prosím zadejte svůj e-mail.

Chci dostávat novinky

Děkujeme za Váš zájem. Registrace k newsletteru proběhla v pořádku.