Všechny zprávy

07. listopad 2017

Cyril Dejanovski: Praha není „doughnut city“

V úterý 7. listopadu se za účasti zástupců soukromého i státního sektoru uskutečnil v budově Myslbek kulatý stůl Bydlení a byznys v centru Prahy. Jedním z řečníků, kteří na diskusní setkání přijali pozvání, byl Cyril Dejanovski, obchodní ředitel Svoboda & Williams.

Ve svém příspěvku Dejanovski zpochybnil názor, že by se Pražané ve větší míře stěhovali z centra do okrajovějších částí města. V Praze tak nedochází k efektu tzv. „doughnut city“, známého z některých západních velkoměst. Podle Dejanovského lze aktuálně pozorovat spíše opačný trend, v jehož rámci panuje mezi movitějšími lidmi zvýšený zájem o bydlení v centru, neboť chtějí žít v blízkosti služeb a uprostřed kulturního, společenského i kulinářského dění.

Zvýšená poptávka po bydlení v centru Prahy vytváří vzestupný tlak na ceny nemovitostí i výši nájemného v této lokalitě. Ceny bytů tu podle Dejanovského v posledních 18 měsících rostly tempem 10 až 15 % p.a. Zvyšování nájemného je dokonce ještě dramatičtější, u novostaveb a nově dokončených rekonstrukcí v centru Prahy dosahuje až 20 % p.a. Jak vysvětlil Dejanovski, růst nájemného v širším centru města je tažen především zvýšenou poptávkou po nájemním bydlení ze strany mladých Čechů z generace mileniálů. Tato generace je totiž ve srovnání se svými rodiči méně orientována na vlastnictví, a tak typicky preferuje pronájem. Její lifestylové nároky ji zároveň předurčují k bydlení v širším centru Prahy.

Cyril Dejanovski

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru Každý měsíc Vás budeme informovat o nově zařazených nemovitostech k prodeji a pronájmu.
Níže prosím zadejte svůj e-mail.

Chci dostávat novinky

Děkujeme za Váš zájem. Registrace k newsletteru proběhla v pořádku.