Všechny zprávy

11. červen 2018

Globální trh prémiových rezidenčních nemovitostí roste

Podle průzkumu realitní sítě Christie’s International Real Estate v loňském roce meziročně vzrostl počet prodaných prémiových nemovitostí o 11 %. Vzestupný trend pokračuje i letos.

Christie’s International Real Estate zveřejnila pravidelný průzkum Luxury Defined, který mapuje globální trh luxusních rezidenčních nemovitostí. Luxury Defined podrobně analyzuje data více než osmi desítek realitních kanceláří z celého světa včetně Svoboda & Williams, které jsou partnery realitní sítě Christie’s a zaměřují se na prémiový segment.

Podle Luxury Defined se v loňském roce prodej prémiových rezidenčních nemovitostí (tzn. bytů, vil, usedlostí apod. prodaných za více než 1 milion dolarů) meziročně (2016-2017) zvýšil o 11 %. V roce 2016 přitom meziroční nárůst činil pouze 1 %, o rok dříve 8 %, v roce 2014 to pak bylo 16 %. Pro srovnání: Svoboda & Williams loni zaznamenala meziroční nárůst počtu prodejů tohoto typu nemovitostí o 19 % a předloni dokonce o 23 %.

Poptávku po prémiových nemovitostech posilují příznivé makroekonomické faktory a s nimi související optimistická očekávání budoucího vývoje, uvádí průzkum Christie‘s. Globální ekonomický růst zároveň přispívá k rozšiřování populace potenciálních kupců: podle časopisu Forbes se počet dolarových miliardářů za poslední rok zvýšil o 259 na rekordních 2208 osob (6 z nich má české občanství) a celková hodnota jejich majetku činí 9,1 bilionu dolarů – o 18 % více než v roce 2017.

Rostoucí poptávku v tomto omezeném segmentu dokládá také zrychlení prodejních transakcí. Zatímco v roce 2016 byla luxusní nemovitost na trhu průměrně 160 dnů, loni od zveřejnění nabídky do uzavření kupní smlouvy uběhlo v průměru 146 dnů, uvádí Luxury Defined. Data Svoboda & Williams u tohoto parametru ukazují posun z 210 dnů v roce 2016 na 175 dnů v loňském roce. Avšak skutečně výjimečné nemovitosti si kupující najdou rychleji.

Průzkum dále zjistil, že celosvětově klesá podíl prémiových rezidenčních nemovitostí s cenovkou přes milion dolarů, které kupující zaplatili v hotovosti. V loňském roce jich bylo 29 %, v předchozím období 36 % a v roce 2015 pak 44 %. 

Součástí portfolia Svoboda & Williams jsou prémiové nemovitosti v Řecku, Portugalsku, Švýcarsku či Francii, nabízené ve spolupráci s partnery ze sítě Christie’s International Real Estate. 

Christie’s International Real Estate | Luxury Defined

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru Každý měsíc Vás budeme informovat o nově zařazených nemovitostech k prodeji a pronájmu.
Níže prosím zadejte svůj e-mail.

Chci dostávat novinky

Děkujeme za Váš zájem. Registrace k newsletteru proběhla v pořádku.