Všechny zprávy

16. červenec 2018

Trophy Homes: Vrchol trhu rezidenčních nemovitostí

Realitní sít Christie’s International Real Estate publikovala průzkum Luxury Defined, který se zaměřuje na trophy homes – nejluxusnější privátní sídla. Vůbec nejdražší nemovitost z tohoto segmentu prodaná v loňském roce měla cenovku 360 milionů dolarů.

Jako “trophy homes” se označují horní zhruba 2 % prémiových rezidenčních nemovitostí na příslušném realitním trhu. Jde o skutečně výjimečně luxusní rezidence, domy a byty, které jsou prvotřídní v mnoha atributech. Tím hlavním je lokalita, dále pak míra soukromí a bezpečí, architektonická hodnota, velikost, výhledy a vybavení.

Podle průzkumu Luxury Defined mezi trophy homes převládají přeprodeje, avšak stále častěji se zde objevují také novostaby. Např. v Hong-Kongu, kde je situováno hned 9 ze dvou desítek nejdražších rezidenčních sídel prodaných v loňském roce, mají nové stavby vždy vyšší cenu než srovnatelné stávající. Ty se proto bourají a na jejich místě se znovu staví, historie domu zde hraje malou roli. Naopak na evropských trzích má historická hodnota nemovitosti velký význam.

Novým trendem posledních let jsou tzv. „spec“ neboli spekulativní trophy homes. Ty nejsou budovány na zakázku pro konkrétního klienta, developeři je staví podle odhadovaného vkusu a preferencí potenciální cílové skupiny a na trhu je uvedou, když jsou připraveny k nastěhování.

Nejvyšší částkou investovanou do privátního sídla v loňském roce je závratných 360 milionů dolarů, které zaplatil kupující rodinné rezidence Pollock’s Path Estate v hongkongském Victoria Peak. Rekordní transakce dosud realizovaná letos má hodnotu 178 milionů dolarů, opět jde o rezidenci v Hong-Kongu. V první desítce pomyslného letošního žebříčku jsou dále nemovitosti v kalifornském Malibu, New Yorku, Los Angeles, na Havaji nebo Francouzské riviéře. „Pro inspiraci našich klientů jsme do červencového newsletteru připravili speciální výběr ultra high-end nemovitostí z celého světa,“ říká Veronika Krejcárková, International Property Consultant Svoboda & Williams.

„Na českém trhu se za trophy home považují rezidence s cenou od 100 milionů Kč. Avšak samozřejmě také u nás se najdou skutečné klenoty v hodnotě až půl miliardy korun," doplňuje Veronika Krejcárková.

Pravidelný průzkum Luxury Defined vychází z dat více než osmi desítek realitních kanceláří z celého světa včetně Svoboda & Williams, které jsou partnery sítě Christie’s International Real Estate a zaměřují se na prémiový segment.

Trophy Homes | Svoboda & Williams Trophy Homes | Svoboda & Williams

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru Každý měsíc Vás budeme informovat o nově zařazených nemovitostech k prodeji a pronájmu.
Níže prosím zadejte svůj e-mail.

Chci dostávat novinky

Děkujeme za Váš zájem. Registrace k newsletteru proběhla v pořádku.