Všechny zprávy

16. listopad 2021

Prodej domů z pera světoznámého studia Cutler Anderson Architects zahájen

Realitní kancelář Svoboda & Williams spustila prodej čtrnácti domů v projektu Přístav, který svižným tempem vyrůstá v tiché zátoce Orlické přehrady. Podobu domů, jež díky netradičnímu přístupu nerušeně splynou s okolní krajinou, navrhl James Cutler z proslulého studia Cutler Anderson Architects.

Investor měl od počátku jasný záměr vytvořit projekt, který nabídne spojení mimořádně vzácné polohy přímo u vody a neotřelého přístupu k architektuře. Přístav tak vzniká jako základna klidu pro náročné, která zároveň nikterak nenaruší kouzlo místa, kde se potkávají lesy s vodní hladinou. Právě o to se postaralo renomované studio Cutler Anderson Architects, které představuje etalon ekologického stavitelství. Budoucí majitelé navíc budou moci využít kotviště ve vlastním molu, díky čemuž bude propojení s vodním elementem dotažené do posledního detailu.

Podoba domů, kterou James Cutler navrhl, byla předurčena svažitým terénem – právě tento prvek se architekt rozhodl využít jak z hlediska tvarosloví jednotlivých objektů, tak z hlediska praktického. Zadní část každého objektu bude totiž zapuštěna v zemi, což výrazně zlepší izolační vlastnosti. „Orlická přehrada je ústředním motivem, s nímž jsem pracoval od prvotních návrhů tohoto projektu. Všechny domy v Přístavu jsou tak neoddělitelně spjaty s vodní hladinou, která se rozprostírá pod nimi. A když se na domy podíváte seshora, uvidíte jen několik nenápadných chatiček, seřazených skoro jako kupky sena na známém obrazu od Moneta. Díky zasazení do prosluněného svahu se bude pohled na „kupky sena“ proměňovat v průběhu dne s pohybem slunečních paprsků,“ vysvětluje James Cutler ze studia Cutler Anderson Architects.

I stran interiéru domy v Přístavu na první pohled vybočí ze zajetých standardů. Ráz jednotlivých prostor určí dřevo z Douglasky, jež se vzácně vyskytuje právě v oblasti kolem Orlické přehrady. James Cutler pochází z amerického středozápadu, pro který je tento strom typický, a tak se s ním v průběhu let naučil pracovat. Jde tak o vítaný spojovací prvek z prostředí, které je pro Jamese Cutlera přirozené a ze kterého jeho přístup k architektuře vychází. Dalšími dominantními materiály budou beton a přírodní kámen. Půvab interiéru tak bude spočívat zejména ve spojení jemných a hrubých textur. Vrchní část domů ochrání přírodní vysokopevnostní ocel s pokrývkou zeleně, která rovněž přispěje k příjemnému klimatu v každé roční době. Díky masivně proskleným fasádám pak dojde k tolik žádanému propojení jednotlivých obytných místností s exteriérem.

Domy vyrůstají ve dvou variantách dispozic – 3+1 a 4+1. Všechny budou kompletně dokončeny včetně povrchů a jejich interiér rozšíří terasa plynule navazující na zahradu. Garáž bude pro snadný přístup umístěná ve vrchní části objektu. Dokončení prvních sedmi domů v Přístavu je naplánováno na konec letošního roku.

Více informací o projektu Přístav.

Domy Přístav | Cutler Anderson Architects Domy u Orlické přehrady | Svoboda & Williams Bydlení u Orlické přehrady | James Cutler

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru Každý měsíc Vás budeme informovat o nově zařazených nemovitostech k prodeji a pronájmu.
Níže prosím zadejte svůj e-mail.

Chci dostávat novinky

Děkujeme za Váš zájem. Registrace k newsletteru proběhla v pořádku.