Všechny zprávy

23. březen 2022

Christie's bude dražit legendární portrét Shot Sage Blue Marilyn od Andyho Warhola

V newyorské aukční síni Christie's proběhne v květnu dražba portrétu Marilyn Monroe od Andyho Warhola. Jde o jeden z nejikoničtějších obrazů v historii a ukázku vizuální síly, kterou byl Warhol schopný otisknout do svých děl. Podle odhadů se cena portrétu může vyšplhat až na 200 milionů dolarů, mohlo by jít tedy o nejdráž vydražené dílo z éry 20. století.

Portrét Marilyn Monroe patří společně s konzervami Campbellových polévek k Warholovým notoricky známým dílům. Legendární představitel pop-artu začal hollywoodskou krásku zvěčňovat pomocí sítotisku v roce 1962, tedy krátce po její smrti. V roce 1964 vyvinul rafinovanější a také mnohem náročnější techniku sítotisku, jejíž prostřednictvím se chtěl vymezit vůči dosavadní masové produkci. Díky tomu vznikl velmi omezený počet portrétů, jehož je dílo Shot Sage Blue Marilyn součástí.

Slavný obraz v současné době vlastní nadace sourozenců Thomase a Doris Ammannových, kteří v roce 1977 založili v Zurichu galerii Thomas Ammann Fine Art. Výtěžek z prodeje poputuje na aktivity nadace, které spočívají v rozvoji dětské zdravotní péče a vzdělávacích programů po celém světě. Očekává se, že vzácné dílo se vydraží za rekordních 200 milionů dolarů.

„Marilyn od Andyho Warhola představuje vrchol amerického pop-artu. Takto významné dílo se v aukci draží jednou za generaci. Je zosobnělým příslibem amerického snu, ve kterém se na jednom plátně podařilo zachytit optimismus, křehkost, věhlas a ikonografii,“ říká Alex Rotter, který v Christie’s vede sekci umění 20. a 21. století.

 

Shot Sage Marilyn, Andy Warhol | Christie's

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru Každý měsíc Vás budeme informovat o nově zařazených nemovitostech k prodeji a pronájmu.
Níže prosím zadejte svůj e-mail.

Chci dostávat novinky

Děkujeme za Váš zájem. Registrace k newsletteru proběhla v pořádku.